Çöl Kuyrukkakanı Türkiye’de görüntülendi

Çöl Kuyrukkakanı Türkiye’de görüntülendi
18.03.2024
A+
A-

Türkiye’de bugüne kadar nadiren görüntülenebilen Çöl Kuyrukkakanı, Trakor Kuş Gözlem Topluluğu’ndan gazeteci Şahin Polat’ın objektifine yakalandı.

Şahin Polat, Antalya Boğaçay’da gözlem yaptığı sırada, erkek çöl kuyrukkakanını fark etti. Peş peşe deklanşöre basan Polat, kuyrukkakanın da ürkek davranmayıp samimi pozlar vermesiyle bu nadir kuşun güzel pozlarını kayda girdi.

Genellikle Asya ve Kuzey Afrika’da yarı çöl veya bozkır ikliminin hakim olduğu bölgelerde yaşayan bu kuş türü, Türkiye’de görüntülenen nadir türler arasında yer alıyor.Çöl kuyrukkakanı kaydı ve fotoğrafları, bilim dünyası ve kuş gözlemcileri arasında büyük bir ilgi uyandırdı. Çöl Kuyrukkakanının Türkiye’deki varlığı, doğal yaşamın ve biyolojik çeşitliliğin zenginliğine bir örnek olarak değerlendiriliyor.

Bu nadir görüntüleme, Türkiye’nin kuş popülasyonu ve ekolojisi üzerine yapılan araştırmalara da önemli bir katkı sağlıyor.

Bölgeye Denizli’de olmayan Arap Bülbülü ve Asya Dik Kuyruklu Ötleğen’i fotoğraflamak için gittiğini belirten Şahin Polat, Çöl kuyrukkakanına rastlamasının güzel bir tesadüf olduğunu dile getirdi.

Pamukkale’de diğer kuyrukkakan fotoğraflarını çokça fotoğrafladığını belirten Polat, ilk anda kuşu karakulaklı kuyrukkakana benzettiğini, ancak dikkatli bakınca farklı bir tür olduğunu anladığını söyledi.

Kaynak: X Haber Ajansı (XHA)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.