Ne zaman emekli olurum? e-Devlet emeklilik yaşı hesaplama

Emekliliğe kalan gün sayısı hesaplama işlemi, artık e-Devlet üzerinden de kolaylıkla yapılabiliyor. e-Devlet’te “Araçlarım” bütünleşik hizmeti …

Ne zaman emekli olurum? e-Devlet emeklilik yaşı hesaplama
03.10.2021
A+
A-

Emekliliğe kalan gün sayısı hesaplama işlemi, artık e-Devlet üzerinden de kolaylıkla yapılabiliyor. e-Devlet’te “Araçlarım” bütünleşik hizmeti sonrasında “Çalışma Hayatım” adıyla yeni bir bütünleşik hizmet çalışması başlatıldı.

Yeni hizmete alınan uygulamada iş arama, çalışmaya başlama, sigorta, emeklilik, mesleki yeterlilik gibi çalışma hayatına dair tüm iş ve işlemler bir arada yer alıyor.

Çalışma Hayatım’da Milli Eğitim Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR ve SGK hizmetleri bulunuyor.

Emekliler “Emeklilik İşlemleri” modülünden 4A, 4B, 4C aylık bilgilerini, aylık kesintilerini, bir aylık maaş tercihlerini, aylık bilgilerine ilişkin barkodlu belge alma işlemlerini, banka ve adres değişikliği taleplerini, hareketsiz ve blokeli emekli maaş sorgulama ve iade başvurusu gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Çalışanlar ise çalışan modülünden 4A, 4B, 4C tescil bilgilerine erişebiliyor. Ne zaman emekli olabileceğini, 4C bordro, dil tazminatı, 4A/4B iş göremezlik ödemesi bilgilerini sorgulayabiliyor. Şahıs ödemeleri, esnaf ve sanatkar sicil/oda bilgileri ve iş yeri kaydı/borcu yoktur belgesi sorgulama/doğrulama hizmetleri alabiliyor.

Peki Ne zaman emekli olurum? e-Devlet’te emeklilik yaşı nasıl hesaplanır? İşte e-Devlet emeklilik yaşı hesaplama…

E-DEVLET’TE EMEKLİLİK YAŞI NASIL HESAPLANIR?

Açılan sayfada “Ne zaman emekli olurum?” başlığı altında prim ödenen gün sayısı ve emeklilik yaşı bilgileri yer alacak.

SGK EMEKLİLİK YAŞI NASIL HESAPLANIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) internet sitesinden yaş hesaplamak için kişiden istenen bilgiler şöyle:

 • Cinsiyet bilgisi (kadın ve erkekte emeklilik yaşı farklı olduğu için)
 • Malüliyet bilgisi
 • Erken yaşlanma bilgisi
 • Doğum tarihi
 • Hizmete başlama tarihi
 • SSK prim ödeme gün sayısı
 • Varsa diğer sandıklara ait gün sayısı
 • Varsa askerlik gün sayısı
 • Fiili gün sayısı
 • Varsa yurt dışı gün sayısı
 • 3600 günün doldurulduğu tarih

Bu bilgiler girildikten sonra ”Gönder” tuşuna basıldığı takdirde kişinin ne zaman emekli olacağı bilgisi sistem tarafından otomatik olarak hesaplanıyor ve sonuç aktarılıyor.

Haberi Kaynağında Oku
Önemli Not: Bu haber içerik ortaklığı kapsamında www.ensonhaber.com internet adresinden, bugunhaberler.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi [email protected] adresimize gönderebilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.