Van Heyeti, Ticaret Bakanı Pekcan’dan Kapıköy’ün açılmasını istedi

Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ve Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’ın bulunduğu Van heyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile görüştü.

Van Heyeti, Ticaret Bakanı Pekcan’dan Kapıköy’ün açılmasını istedi
21.10.2020
A+
A-

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın başkanlığında gerçekleşen heyetler arası toplantıda, İhracat Genel Müdürü, Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı ve Bakan Danışmanları da hazır bulundu. Yapılan görüşmede Kapıköy gümrük kapısının açılması, esnaf ve tacirlerin sorunları ile Van’ın ticaret hacminin arttırılması gibi başlıca konular konuşuldu.

Doğu ile batı’yı birleştiren tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Kapıköy sınır kapısının kontrollü şekilde açılmasını talep edildi. Kapıköy üzerinden gelişen ikili ilişkilerin ve sınır ticaretinin bölge ekonomisini ayakta tuttuğu ifade edilerek, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Turizmciler tarafından da sınır kapısının açılmasını isteniliyor denildi.

Van Milletvekili Arvas, sınır ticareti, Van’ın sosyo ekonomik yapısını biçimlendiren en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Sınır ticareti, Türkiye’de bölgeler arası kalkınma farklılıklarını gidermek ve sınır komşuları ile ekonomik ilişkileri geliştirmeye yönelik uygulanan bir yöntemdir. Bu kapsamda ticarete konu belirlenen ürünler ve kotalar bazen amacına ulaşarak bölgenin gelişmesine katkı sağlamış, bazen de getirilen kısıtlamalar ile amacından uzaklaşmıştır. Değişen ekonomik koşullar ve pandemi süreci dikkate alınarak sınır ticaretinde uygulanan kotalar ve firma başına uygulanan ithalat limitleri yeniden değerlendirilmeli ve bölgenin lehine olacak şekilde tekrar güncellenmelidir.

İran İslam Cumhuriyeti ile ticaret hacmimizin artması ve ithalat ürünlerinin çeşitlendirilmesi bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sunacaktır. Ancak Van Gümrük Müdürlüğünün İhtisas gümrüğü yetkisinin bulunmaması iki ülke arasındaki ticari faaliyetleri kısıtlamakta ve güçleştirmektedir. Van ili sınırlarından ülkemize giren ürünün kilometrelerce uzaktaki başka illerde tescil ediliyor olması sanayici ve tüccarlarımızı zor durumda bırakmaktadır. Bölgemiz ve ilimizde ticaretin doğru ve hızlı şekilde gelişmesi amacıyla sanayicimizin kendi ihtiyacı için yapacağı ham madde ve yarı mamul ithalatına yönelik Van Gümrüğünün İhtisas Gümrüğü olarak yetkilendirilmesi önemli olacaktır. Bölgemiz sanayicilerine hitap edecek şekilde özellikle petro kimya türevi hammaddeler ile yarı mamuller, gıda ve hububat, tekstil ve cam gibi ürünleri için ihtisas yetkisi verilmesi ticaret hacmini kuşkusuz arttıracaktır. Bunun yanında ithal edilecek ürünlerin analizi konusunda da Van gümrüğü uhdesinde tam donanımlı bir laboratuvar kurulması sanayici ve tüccarların işlerini kolaylaştıracak dış ticareti teşvik edecektir. İşsizliğin ciddi boyutlarda ulaştığı Van’da, ekonomik, sınai ve ticari faaliyetlerin ivme kazanmasının önemli alternatiflerinden biri sınır komşumuz İran ile olan ticarettir. Van’ın sahip olduğu bu avantajdan daha çok faydalanması gerekiyor. Kapıköy’de yeniden sınır ticaret merkezi kurulması bölgedeki esnaf ve tacirler açısından çok önemlidir. Sınır ticaret merkezi ile sağlanacak kolaylıklarla dış ticaret altyapısının ve kültürünün yaygınlaştırılması sağlanacaktadır.

Değerli Valimiz, Rektörümüz ve Edremit Belediye Başkanımız ile ziyaret ettiğimiz Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve heyetiyle verimli bir görüşme gerçekleştirdik Van’da ziyaret ettiğimiz ve dinlediğimiz sanayici, tüccar ve esnaflarımızın taleplerini ve çözüm önerilerini kendilerine ilettik desteklerini talep ettik. Sayın Bakanımıza ve heyetine ilgi ve alakalarından dolayı Van halkı adına teşekkür ediyorum. Bölgemiz ekonomisi ve istihdamını ilgilendiren konuların takipçisi olmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.